Gdzie założyć bloga? Blogger czy wordpress?

Wielu ludzi codziennie zastanawia się nad tym, którą platformę blogową wybrać aby stworzyć swojego pierwszego bloga. Zobacz koniecznie zalety oraz wady darmowej platformy blogowej i płatnej.

Gdzie założyć bloga?Którą platformę blogową wybrać?Blogger czy wordpress?

Gdzie najlepiej założyć bloga?

Każdy początkujący Bloger stoi przed wyborem: Platforma darmowa na Blogspocie czy WordPress na własnej domenie? Trzeba się bardzo dobrze zastanowić czy chcemy prowadzić bloga w celach zarobkowych czy hobbystycznie. Zastanowić się czy blogowanie to nasza chwilowa zachcianka czy poważne  podejście do tematu, które w przyszłości może zaowocować jakimiś profitami z np. reklam.

Jeśli już wiecie w jakim celu chcecie prowadzić swojego bloga to warto zobaczyć jakie wady i zalety posiadają w przypadku platform blogowych darmowe rozwiązania na subdomenie od Google a płatne na własnej domenie.

Co oferuje nam platforma blogowa Blogger?

Platforma Blogger oferowana przez Google jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących blogerów lub osób, które jeszcze nie wiedzą czy prowadzenie bloga będzie czymś więcej niż chwilowe blogowanie.

W przypadku Blogspota nie potrzebny nam jest płatny hosting, domena tutaj wystarczy w kilkanaście sekund założyć konto Gmail w Google aby przejść do Bloggera i stworzyć swojego pierwszego bloga.

Blogger ma jedną niesamowitą zaletę a jest nią niezawodność hostingu w przeciwieństwie do małych hostingów płatnych, gdzie raz na jakiś czas się pojawiają małe problemy związane z dostępnością naszych blogów.

Jakie są zalety posiadania WordPressa na własnej domenie?

WordPress to CMS, który w dzisiejszych czasach oferuje najwięcej możliwości jeśli chodzi o funkcjonalność.

Na WordPressie możemy postawić bloga, forum, stronę www, sklep internetowy, jak widać platforma WP ma bardzo wiele możliwości co w przypadku Bloggera nie jest możliwe bo ogranicza nas tylko do platformy blogowej.

Z racji tego, że WordPress jest najpopularniejszą platformą blogową, fakt ten niesie bardzo dużo niebezpieczeństw w postaci udostępnianych zainfekowanych darmowych dodatków, szablonów. W przypadku instalacji nieznanych nam rozszerzeń warto zastanowić się przed instalacją nad wykonaniem kopii bezpieczeństwa aby nie być rozczarowanym gdy stracimy całą zawartość naszego bloga.

W przypadku WordPressa większość przeróbek wykonujemy przez instalację odpowiednich wtyczek nie jak w Bloggerze grzebiąc głównie w kodzie co może być przeszkodą dla początkujących osób, blogerów, które chciałby wprowadzić ciekawe rozszerzenia, funkcjonalności na swoim blogu.

Podsumowanie

Wybór platformy darmowej czy to płatnej powinien być uzależniony od tego jakie mamy plany na przyszłość  w związku z prowadzeniem naszego bloga.

Jeśli planujemy zbudować ciekawy brand to warto poświęcić kilkadziesiąt złotych rocznie na domenę, serwer niż korzystać z subdomeny oferowanej przez Bloggera, gdzie tego typu rozwiązanie nie wygląda zbyt profesjonalnie w oczach użytkowników.

Podsumowanie

  • Przyszłościowy serwis najlepiej postawić na własnej domenie i hostingu
  • W ostatnim czasie bardzo dużo zostało zamkniętych platform blogowych
  • Darmowe platformy blogowe to ciekawy dodatek jako dywersyfikacja zaplecza
  • Najpewniejszą platformą w tych czasach jest Blogger od Google