Jak sprawdzić czy posiadam stronę mobilną?

Zastanawiasz się czy Twoja strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych? Nie masz pojęcia jak samodzielnie sprawdzić czy strona jest przystosowana pod urządzenia mobilne?

wersja mobilna witryny

Po co mi strona przystosowana pod urządzenia mobilne?

21.04.2015 miała miejsce najważniejsza aktualizacja algorytmu Google Mobilegeddon, celem tej aktualizacji algorytmu Google było nagradzanie w rankingu serwisów przystosowanych pod urządzenia mobilne. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy.

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy posiada smartfona nie trzeba nikogo przekonywać jak ważne jest posiadanie witryny przystosowanej pod te urządzenia, patrząc na ludzi w dzisiejszych czasach jednoznacznie stwierdzimy, że mobilność odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas.

Mając już pewne doświadczenie w branży SEO możemy stwierdzić, że mobilna strona w niektórych branżach zbiera więcej ruchu niż tradycyjna wersja.

W jakich branżach Mobile Friendly jest bardzo ważne?

Mobilna strona w pewnych branżach zbiera znaczną część tortu. Może warto zastanowić się czy Twoja branża jest właśnie tym sektorem w którym bez mobilności tracisz 80% ruchu?

W przypadku branż, które trzeba brać pod uwagę to na pewno: taxi, jedzenie na dowóz, lawety oraz kilka innych branż.

Dlaczego witryna powinna być przyjazna dla urządzeń mobilnych?

Witrynę niedostosowaną do tego środowiska często trzeba ściągać lub powiększać, by dało się przeczytać jej zawartość. Bywa to frustrujące i w wielu wypadkach powoduje rezygnację z przeglądania witryny. Za to wersja dostosowana do urządzeń mobilnych jest czytelna i wygodna w obsłudze.

Typowe błędy

Przedstawiamy typowe błędy webmasterów podczas projektowania treści dostosowanych do urządzeń mobilnych.

 • Zablokowane pliki JavaScript, CSS i pliki obrazów
 • Zawartość, której nie można odtworzyć
 • Błędne przekierowania
 • Błędy 404 wyświetlane tylko na urządzeniach mobilnych
 • Stosowanie reklam pełnoekranowych
 • Nieodpowiednie wzajemne linkowanie
 • Powolne działanie stron mobilnych
 • Mały rozmiar czcionki
 • Elementy dotykowe zbyt blisko siebie

Jak sprawdzić czy moja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych?

Jeśli mamy podłączoną witrynę pod Search Console od Google to w zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem mamy sekcję Obsługa na urządzeniach mobilnych i tam widzimy czy nasza strona ma jakieś problemy z przystosowaniem pod urządzenia mobilne.

search console mobilność

Możemy sprawdzić przystosowanie witryny pod urządzenia mobilne przez narzędzie od Google Mobile friendly dostępne pod adresem: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Google mobile friendly narzędzie

Jak Państwo widzą w naszym przypadku strona jest przystosowana pod urządzenia mobilne bez jakiś interwencji z naszej strony, wynika to z faktu, że posiadamy stronę na WordPressie, który jest bardzo Mobile friendly.

W przypadku bardziej skomplikowanych CMSów przystosowanie witryny pod urządzenia mobilne lepiej zlecić programiście, który zrobi to pod wskazówki, które daje Google w tych narzędziach jeśli nie przejdą testu zgodności z urządzeniami mobilnymi.

Przy tworzeniu witryny pod urządzenia mobilne warto skorzystać z poradnika przygotowanego przez Google dostępnego tutaj.

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne zmieniają świat. Dziś każdy z nas ma przy sobie smartfona, którego ciągle używa do komunikacji z innymi i wyszukiwania informacji. W wielu krajach liczba smartfonów przewyższyła liczbę komputerów, dlatego posiadanie strony dostosowanej do urządzeń mobilnych jest teraz tak ważne dla obecności w internecie.

Podsumowanie

 • Posiadanie mobilnej wersji serwisu w dzisiejszych czasach to podstawa
 • W niektórych branżach ruch mobile stawi większość
 • Poprawność obsługi na urządzeniach mobilnych można sprawdzić w GSC
 • Jeśli nie masz wersji mobilnej serwisu to koniecznie zmień to już teraz
 • 12 maja 2016 roku nastąpiła aktualizacja algorytmu odpowiedzialnego za wyniki mobilne w Google