Co to jest SERM (Search Engine Reputation Management)?
SERM czyli zarządzanie reputacją w wyszukiwarkach, które odnosi się do ciągłego monitorowania i wpływania na wizerunek marki w internecie. Głównym celem pozycjonowania wizerunkowego jest radzenie sobie z negatywnymi opiniami, negatywnymi wzmiankami o firmie oraz budowanie pozytywnego wizerunku marki w internecie. Czym jest SERM? Na czym polega pozycjonowanie wizerunkowe? Dla kogo pozycjonowanie wizerunkowe? Jakie usługi wchodzą w skład SERM? Na te i inne pytania odnośnie SERM, SEO PR, pozycjonowania wizerunkowego znajdzie odpowiedzi w naszym poradniku.Co to jest SERM?
SERM to akronim pochodzący od słów Search Engine Reputation Management. SERM (SEO PR, pozycjonowanie wizerunkowe) to zarządzanie reputacją w wyszukiwarkach, które odnosi się do ciągłego monitorowania i wpływania na wizerunek naszej firmy w internecie.Jakie wyróżniamy strategie SERM?
Do najbardziej znanych strategii SERM możemy zaliczyć:- Monitorowanie zasobów internetu (Dbając o dobry wizerunek warto monitorować wszelakie wzmianki na temat naszej firmy. Możemy to zrobić poprzez przeszukanie wyszukiwarki na słowa kluczowe związane z nazwą naszej firmy, przeglądając social media, blogi, fora.)
- Spychanie negatywnych wyników w wyszukiwarce ( Jeśli na pierwszej stronie wyszukiwarki Google pojawiają się negatywne artykuły o naszej firmie, stronie to warto je zakryć. Takie maskowanie możemy zrobić poprzez przygotowanie przemyślanej kampanii artykułów sponsorowany i ich podlinkowaniu.)
- Usunięcie negatywnych wzmianek o marce ( Można usunąć negatywne opinie na nasz temat na formach czy stronach poprzez kontakt z administratorem strony.)
- Publikacja treści na temat naszej marki ( Do tego celu możemy wykorzystać artykuły sponsorowane bez oznaczenia lub blogi zapleczowe.)
- Odpowiadanie na negatywne opinie (Jeśli negatywne opinie na temat Twojej marki są prawdziwe to wejdź w dyskusje z użytkownikiem i pokaż, że żałujesz i chcesz zrekompensować daną sytuacje. Takie podejście pokaże, że dbasz o użytkowników i umiesz zachować się w trudnych sytuacjach.)
- Współpraca z blogerami ( Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie współpracy ze znanymi blogerami, którzy pozytywnie wpłyną na wizerunek Twojej marki.)
- Pozyskiwanie opinii w Google Maps ( Tutaj warto wspomóc naturalny proces pozyskiwania opinii w Google poprzez delikatną prośbę o wystawienie opinii bo pozytywnej współpracy)
- Pozycjonowanie pozytywnych wzmianek o naszej marce (Do SERM możemy wykorzystać standardowe pozycjonowanie poprzez linkowanie miejsc, gdzie znajdują się pozytywne wzmianki, wypowiedzi o naszej marce lub firmie.).
Kto powinien skorzystać z SERM?
Wizerunek w sieci idzie bardzo szybko stracić dlatego warto o niego dbać na każdym etapie rozwoju firmy w internecie. Pozycjonowanie wizerunkowe jest skierowane do:- firm, które chciałyby poprawić swój wizerunek w internecie
- firm, które dopiero budują swój wizerunek w internecie
- firm, które chcą wzmocnić swoją markę
- osób prywatnych, blogerów, firm lokalnych, globalnych i sklepów internetowych.
Czy warto zainwestować w pozycjonowanie wizerunkowe?
Pozycjonowanie wizerunkowe (SERM) to proces, który warto wdrożyć w każdej firmie, która istnieje w internecie. W dzisiejszych czasach internet odgrywa znaczącą rolę jeśli chodzi o pozyskiwanie klientów. Negatywne opinie mogą zabić nasz biznes a dzięki zastosowaniu SERM nie stracimy potencjalnych klientów, pracowników i zbudujemy pozytywny odbiór wśród internautów dla naszej marki.Wizerunek firmy w internecie możemy chronić poprzez zastosowanie SERM czyli działań mających na celu poprawę wizerunku marki w wyszukiwarce Google.
Pozycjonowanie wizerunkowe to to samo co SERM czyli zarządzanie reputacją marki w wyszukiwarkach.
Przyjazny adres URL to taki adres, który jest łatwy do odczytania, opisujący zawartość strony internetowej.
W ramach SERM możemy zachęcić naszych klientów do opublikowania pozytywnej opinii na temat naszej firmy. Można to zrobić po zrealizowanej usłudze, transakcji, sprzedaży lub poprzez wysłanie e-maila przypominającego w grzecznej i nienachalnej formie lub poprzez zastosowanie zachęcacza w postaci rabatu.
Zakup opinii nie jest dobrym rozwiązanie bo Google coraz lepiej sobie z tym radzi. Ponadto kupno opinii może nas narazić na wysokie kary finansowe. Lepiej jest wdrożyć przemyślaną strategię niż skracać sobie drogę w ten sposób.
Skorzystaj z pomocy ekspertów SEO
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania oferty