Jak podłączyć statystyki Google Analytics do swojej strony

Jak podłączyć statystyki Google Analytics do swojej strony www? Chcesz analizować ruch na swojej stronie? Zobacz nasz poradnik o Google Analytics.

Jak podłączyć statystyki Google Analytics do swojej strony www

Co to jest Google Analytics – to darmowe narzędzie udostępniane przez Google, które umożliwia pomiar zwrotu z inwestycji w reklamę a także śledzenie obiektów Flash, plików wideo oraz witryn i aplikacji sieci społecznościowych.

Instalacja kodu Google Analytics nie jest zadaniem bardzo trudnym jeśli zależy nam na zbieraniu podstawowych danych na naszej stronie www.

Aby rozpocząć zbieranie podstawowych danych pochodzących z naszej witryny należy w pierwszej kolejności utworzyć konto Gmail, które pozwoli nam skorzystać z usługi Google Analytics.

rejestracja w google analytics

Jak zainstalować statystyki Google Analytics na stronie?

Przechodzimy pod adres google.com/analytics, klikamy przycisk Zaloguj się do Analytics (w prawym górnym rogu) i wykonujemy instrukcje wyświetlane na ekranie.

Etap 1

W pierwszym etapie wybieramy co chcemy śledzić za pomocą usługi Google Analytics, do wyboru mamy witrynę www lub aplikację. Podajemy podstawowe informację takie jak nazwa konta, nazwa witryny internetowej, adres url naszej witryny, wybór kategorii branży, strefę czasową.

nowe konto google analytics

Etap 2

Po wypełnieniu powyższych danych klikamy przycisk Pobierz identyfikator śledzenia wyskakuje nam okno z warunkami korzystania z usługi Google Analytics, które musimy zaakceptować aby móc korzystać z usługi, po akceptacji warunków usługi Google Analytics zostajemy przeniesieni na podstronę w której mamy widoczny kod Google Analytics, który należy wkleić na naszą stronę aby móc rozpocząć analitykę naszej strony.

pobranie kodu google analytics

Gdzie wkleić kod Google Analytics na stronie?

Jeśli mamy już wygenerowany kod usługi Google Analytics wystarczy go wkleić po znaczniku <head> jak w przykładzie poniżej:

gdzie wkleić kod google analytics

Zapisujemy zmiany w kodzie, przechodzimy do usługi Google Analytics aby wysłać ruch testowy, przechodzimy do panelu Analyticsa (karta Raportowanie) ->Na żywo ->Ogółem aby zobaczyć czy nasza usługa działa poprawnie na naszej stronie www.

Weryfikacja konfiguracji usługi Google Analytics za pomocą narzędzia Google Tag Assistant

Google Tag Assistant to bezpłatne rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które pokazuje, czy tagi Analytics wyświetlają się poprawnie. Korzystając z Google Tag Assistant, możesz zarejestrować przepływ użytkowników w swojej witrynie, a następnie wyświetlić raport ze wszystkich działań wysłanych podczas przepływu, a także sposób ich interpretacji przez Analytics.

Google Tag Assistant nie tylko pokaże, czy kod śledzenia działa, ale umożliwi też sprawdzenie, czy określona ścieżka użytkownika wyświetla się w Analytics zgodnie z oczekiwaniami.

Najczęstsze problemy związane z kodem śledzenia Analytics

 • Użycie nieprawidłowego fragmentu kodu i/lub wyświetlanie nieprawidłowego konta albo widoku danych
 • Dodatkowe spacje lub znaki
 • Błędy związane z dostosowywaniem
 • Nieprawidłowe ustawienia filtrów
 • Inne skrypty na stronie

Gdzie poszerzyć swoją wiedzę z usługi Google Analytics?

 • https://www.google.com/analytics/
 • http://www.conversion.pl/szkolenia/ (Prowadzą najlepsze szkolenia z Google Analytics na rynku)

Podsumowanie

 • Google Analytics możesz zainstalować za darmo na swojej stronie
 • Google Analytics umożliwi Ci sprawdzenie ile użytkowników odwiedza Twoją stronę
 • Dzięki Google Analytics będziesz wiedzieć, które podstrony są najbardziej odwiedzane
 • Dzięki Google Analytics będziesz wiedzieć z jakich miejsc pochodzą odwiedzający
 • Dzięki Google Analytics dowiesz się jaki jest współczynnik odrzuceń
 • Dzięki Google Analytics dowiesz się, które treści sprzedają najwięcej