jak ukryć zaplecze przed konkurencją?

Zastanawiasz się jak ukryć zaplecze przed konkurencją? Nie pokazuj swojego zaplecza przed konkurencją. Pokaż swojej konkurencji to co chcesz pokazać!

blokada robotów ahrefs majestic

Ukrycie zaplecza przed konkurencją?

Zastanawiasz się czemu niektórzy mają pozycje w Google a nie widać ich linków w Ahrefsie, Majesticu? Oni po prostu mają rozgarniętych SEOwców, którzy nie lubią pokazywać w jaki sposób pozycjonują swoich klientów i gdzie zostawiają linki SEO.

W przypadku gdy analizujemy konkurencję mającą wysokie pozycje a nie widać ich linków w popularnych narzędziach analizujących linki przychodzące możemy być pewni tego, że mają dobrze ukryte zaplecze SEO.

W dzisiejszych czasach ukrywanie zaplecza SEO przed konkurencją jest bardzo istotną sprawą, gdzie niektórzy zamiast skupiać się nad tym jak być lepszym od konkurencji wolą słać spam reporty bądź przedstawiać ciekawe przypadki na forum Google.

Co daje ukrycie zaplecza przed konkurencją?

Ukrycie zaplecza przed mało rozgarniętą konkurencją daje nam przede wszystkim przewagę bo pozycjonerzy widząc naszą witrynę na wysokich pozycjach z widocznym profilem linkowania pierwsze co robią to umieszczają w tych samych miejscach swoje linki aby później wzmacniając swoją strategię być w serpach nad nami.

Drugą zaletą ukrycia zaplecza jest to, że ktoś może zaszkodzić naszemu zapleczu zgłaszając je w Google lub naszej stronie.

jak ukryć zaplecze seo?

Zablokowanie widoczności zaplecza nie jest trudne, wystarczy zablokować roboty analizujące linki przychodzące w najpopularniejszych serwisach, takich jak Ahrefs, Majestic.

W przypadku blokowania Ahrefsa i Majestica najpopularniejszą metodą blokowania tych botów jest blokowania przez plik robot.txt lub plik .htaccess

W przypadku blokowania przez plik robot.txt musimy edytować plik i wstawić formułkę:

user-agent: AhrefsBot

disallow: /

User-agent: MJ12bot

Disallow: /

W przypadku blokowania przez plik .htaccess musimy edytować plik i wstawić formułkę:

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^rogerbot [OR]

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^MJ12bot [OR]

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^AhrefsBot

RewriteRule ^.* – [F,L]

 

Jak sprawdzić poprawność blokady Ahrefsa i Majestica?

Zrobiłeś już na serwerze blokadę Ahrefsa i Majestica lecz obawiasz się, że mogłeś coś zrobić źle i nadal linki z Twojego zaplecza SEO będą widoczne do pozycjonowanej strony? Wystarczy do przeglądarki Firefox dodać rozszerzenie o nazwie User Agent Switcher aby móc się przedstawić blokowanym stroną jako robot Ahrefs bądź Majestic i sprawdzić czy nasza blokada zaplecza działa.

Jak skonfigurować dodatek User Agent Switcher?

Po instalacji dodatku User Agent Switcher w Firefoxie dodajemy nowego User Agenta

User Agent Switcher

W następnym kroku uzupełniamy dane do Ahrefsa i Majestica jak poniżej:

majestic blokada botów

Ahrefs blokada robota

Zapisujemy user agenta dla Ahrefsa i Majestica i w przeglądarce widzimy działający dodatek, ten zaznaczony na czerwono i tam wybieramy jako kto chcemy się przedstawiać.

Jeśli wszystko zostało dobrze skonfigurowane i przedstawiamy się jako Ahrefs lub Majestic to dla blokowanej witryny powinien się pokazywać taki komunikat jak poniżej:

zablokowane zaplecze seo

Podsumowanie

  • To, że nie widać linków w Ahrefs lub Majestic nie oznacza, że strona jest nie pozycjonowana
  • Blokowanie najpopularniejszych robotów to podstawa w dzisiejszym SEO
  • Dzięki blokowaniu najpopularniejszych robotów narzędzi Ahrefs lub Majestic ukryjesz część linków przed konkurencją
  • Twoje zaplecze nie będzie narażone na to, że ktoś je odkryje
  • Żadnego linka SEO nie da się ukryć przed robotami Google no chyba, że nie zależy nam na SEO 😉