Jak zadbać o indeksowanie w Google grafiki?

Jak zadbać o indeksowanie w Google grafiki? Jak działa wyszukiwarka grafiki Google, wyszukiwanie obrazem? Obrazy strony w sitemaps Google.

Jak zadbać o indeksowanie w Google grafiki

Jak działa wyszukiwarka grafiki Google, wyszukiwanie obrazem?

 Wyszukiwarka grafiki Google działa na tych samych zasadach co zwykła wyszukiwarka Google lecz zamiast witryn przedstawia nam grafikę dostosowaną do zapytania użytkownika. Google grafika ma na celu przedstawienie jak najlepszych i najtrafniejszych odpowiedzi z wykorzystaniem obrazów na wpisane zapytanie przez użytkownika korzystającego z wyszukiwarki obrazów Google.

Jak zadbać o indeksowanie w Google grafiki?

Wielu webmasterów zapomina o tym, że grafika na naszej stronie stanowi większość danych pobieranych przez stronę, obrazy zajmują dość spore zasoby i dlatego warto pomyśleć o tym aby grafika była zoptymalizowana, co pomoże w szybkości wczytywania się naszej strony a także poprawi indeksację grafiki w Google. Na jednej ze stron, które mamy pod opieką ruch z wyszukiwarki grafiki Google wynosi 60%, branża fotografia ślubna. Większość z was zapewne myśli teraz, że skoro to taka branża to nic dziwnego ale patrząc na inne serwisy widzimy, że jest to aspekt którego nie warto lekceważyć skoro w innych branżach też wyszukiwanie obrazem w Google generuje dodatkowy ruch na stronach.

Poprawa widoczności grafiki z naszej strony internetowej będzie polegała na tym, że wykonamy kilka zabiegów optymalizacji grafiki w obrębie naszego serwisu a w szczególności zadbamy o takie rzeczy jak:

  • Opiszemy naszą grafikę za pomocą odpowiedniego atrybutu ALT za pomocą, którego poinformujemy odwiedzające roboty wyszukiwarki, które skanują zasoby naszej witryny co znajduje się na obrazie.

Dobrą praktyką SEO jest wypełnienie tagu ALT sensownym opisem, który w sposób zwięzły opisze to co znajduje się na prezentowanej grafice bez upychania słów kluczowych

Przykład jak stosować odpowiednio ALT dla obrazku poniżej przedstawiającego wyszukiwanie obrazem w Google:

wyszukiwarka grafiki google

Alt odpowiednio uzupełniony dla tego obrazka będzie wyglądał następująco:

<img src=” https://www.semtalk.pl/img99.jpg” alt=”Osoba szukająca obrazu w wyszukiwarce Google”>

Przykład upychania słów kluczowych w znaczniku ALT:

<img src=” https://www.semtalk.pl/img99.jpg” alt=”grafika google,wyszukiwanie obrazem,wyszukiwarka obrazów,google grafika”>

  • Zastosujemy odpowiednie nazwy dla plików graficznych na naszej stronie tzn. większość właścicieli swoich witryn nie zwraca uwagi na poprawność nazewnictwa obrazów i dalej nazywa je w standardowy sposób: img123.jpg zamiast nazywać je w odpowiedni sposób np.: google-grafika.jpg

 

Więcej o odpowiednich nazwach plików graficznych można przeczytać w zasobach pomocy Google:

“Nazwa pliku może stanowić dla Google wskazówkę dotyczącą tematyki obrazu. Postaraj się, aby nazwa pliku stanowiła dobry opis tematyki obrazu. Na przykład nazwa moj-nowy-czarny-kot.jpg zawiera znacznie więcej informacji niż nazwa IMG00023.JPG. Opisowe nazwy plików mogą być również przydatne dla użytkowników. Jeśli na stronie, na której znajduje się obraz, nie można znaleźć odpowiedniego tekstu, nazwa pliku zostanie użyta jako fragment opisu obrazu w wynikach wyszukiwania.”

Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/114016?hl=pl

  • Zmniejszymy wielkość pliku z grafiką aby odpowiednio szybko się wczytywały i nie spowolniały tym samym naszej strony.

Warto wziąć pod uwagę to, że Google wykorzystuje czas ładowania strony jako czynnik rankingowy ich algorytmu. Należy też wziąć pod uwagę to, że w przypadku długiego czasu ładowania na twojej stronie użytkownik po prostu ją opuści i nie powróci ze względu na doświadczenia jakie doznał na Twojej witrynie.

Jak można zmniejszyć rozmiar plików graficznych na stronie internetowej i zwiększyć prędkość ładowania się strony?

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie programu Photoshop, gdzie można zmniejszyć rozmiar pliku obrazu za pomocą opcji “Save for Web” polecenia w programie Adobe Photoshop. Przy użyciu tej komendy, dopasujemy obraz do najniższego dopuszczalnego rozmiaru pliku przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

Obrazy strony w sitemaps Google

W przypadku kontroli i poprawy indeksacji grafiki w Google warto wykorzystać sitemaps dla swojej strony, gdzie będziemy mieli podgląd na stan indeksacji naszych obrazów jak i pomożemy znaleźć robotom Google więcej obrazów niż w przypadku braku sitemapy.

Na Google Sitemaps ważne jest, aby dodać określone znaczniki dla wszystkich zdjęć. Można również utworzyć oddzielną mapę witryny do listy obrazów.

Większość z was myśli, że to oczywiste ale wielu początkujących webmasterów zapomina o możliwościach jakie daje im wyszukiwanie obrazem w Google.