Semtalk.pl

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce Google?

Jeśli prowadzisz stronę lub sklep internetowy, to koniecznie zadbaj o skuteczne pozycjonowanie swojego serwisu! Czym jest pozycjonowanie stron internetowych? Jakie korzyści niesie ze sobą optymalizacja strony www pod wyszukiwarkę Google? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się jak krok po kroku skutecznie pozycjonować stronę internetową!Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron, często mylone z SEO (Search Engine Optimization), to m.in. działania nad optymalizacją Twojej strony pod algorytmy wyszukiwarki, pozyskanie wartościowych linków, tworzenie angażujących treści. Czynności wchodzące w zakres pozycjonowania mają na celu zwiększenie widoczności i pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwarki. Warto dodać, że pozycjonowanie stron www jest szerszym pojęciem niż SEO. W działania te wchodzi więcej elementów, do których zaliczyć można: Reasumując, pozycjonowanie w Google to złożony proces, w którym dba się o każdy element wpływający na zajęcie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania w Google.Z kolei SEO jest to wewnętrzna optymalizacja techniczna witryny internetowej, która obejmuje m.in. formatowanie tekstu, dbanie o poprawność kodu i struktury strony, responsywności dla urządzeń mobilnych, optymalizację rozdzielczości grafik, szybkość wczytywania strony, oraz dbanie o wysoką jakość treści na stronie. Warto podkreślić, że same działania SEO nie wystarczą, aby osiągnąć wysokie pozycje w Google!

Jak działa wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google to zautomatyzowana wyszukiwarka korzystającą z programów nazywanych robotami indeksującymi, które regularnie przeglądają różne miejsca internetu w poszukiwaniu nowych stron internetowych w celu dodania ich do indeksu wyszukiwarki Google.Wyszukiwarka Google działa w 3 etapach i nie wszystkie strony internetowe przechodzą przez każdy z tych etapów:1) Skanowanie: Google pobiera tekst, obrazy i filmy ze stron znalezionych w internecie, korzystając z automatycznych programów nazywanych robotami.2) Indeksowanie: Google analizuje tekst, obrazy i pliki wideo na stronie, a następnie przechowuje informacje w indeksie Google, czyli w dużej bazie danych.3)Wyświetlanie wyników wyszukiwania: gdy użytkownik wyszukuje informacje w Google, wyszukiwarka zwraca informacje pasujące do jego zapytania.

Od czego zależy kolejność stron w wynikach wyszukiwania?

Prawie 90% ruchu w wyszukiwarce Google trafia do witryn, które plasują się w TOP3 pierwszej strony wyników wyszukiwania Google. W związku z tym serwisy te nie tylko zgarniają największy ruch, ale również pozyskują największą ilość klientów. Dlatego tak ważne jest wdrożenie skutecznej strategii pozycjonowania, która wpłynie na wysokie rankowanie Twojej strony! W związku z tym, dlaczego jedne witryny plasują się na najwyższych pozycjach, natomiast pozostała konkurencja zostaje daleko w tyle?Dzieje się tak ze względu na czynniki rankingowe wyszukiwarki Google, które odgrywają znaczącą rolę w procesie pozycjonowania stron. Może istnieć bardzo wiele powodów, dlaczego Twoja konkurencja jest na wyższych pozycjach. Do jednej z nich można zaliczyć wysokiej jakości treść na witrynie Twojej konkurencji. Inną przyczyną może być lepsza optymalizacja pod kątem wyszukiwarki lub lepszy autorytet strony wynikający z większej ilości linków zwrotnych z dobrej jakości miejsc (Nie liczy się ilość a jakość i o tym warto pamiętać podczas pozycjonowania strony internetowej). Co więcej, algorytm wyszukiwarki Google może obniżać Twoją pozycję przez długie wczytywanie strony, słabej jakości backlinki, słabej jakości treści i nie tylko.

Co ma wpływ na pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron w Google opiera się o spójne działanie według wcześniej ustalonej strategii. Cały proces pozycjonowania odbywa się za sprawą algorytmów Google, który działania nikt nie zna w 100% poza inżynierami Google. Roboty Google sprawdzają m.in. kod każdej podstrony, treści, linki wewnętrzne i zewnętrzne oraz kilkaset innych rzeczy. Bez wątpienia, na lepsze pozycje w Google oddziałują czynniki rankingowe, które wpływają na pozycjonowanie i widoczność strony w Google. Do najważniejszych rzeczy, które mają wpływ na proces pozycjonowania strony można zaliczyć:
  1. wyczerpanie tematu, jakość i unikalność treści strony,
  2. linkowanie zewnętrzne z zaufanych domen, linkowanie wewnętrzne,
  3. User-Friendly,
  4. odpowiedni dobór fraz kluczowych w treści oraz gęstość ich nasycenia,
  5. rozpoznawalność serwisu internetowego oraz jego autorytet,
  6. inne ważne elementy.

Wyczerpanie tematu, jakość i unikalność treści w pozycjonowaniu

Każda podstrona na Twojej witrynie powinna zawierać wysokiej jakości i unikalną treść, która wyczerpuje dany temat w 100%. Ważne jest, aby tekst dostarczał wartości oraz kluczowych informacji, które przyczynią się do zaangażowania czytelnika w działania na stronie. Poza tym unikaj tzw. duplicate content na Twojej stronie internetowej. Innymi słowy, stroń od kopiowania treści z konkurencyjnych serwisów, jak również powielania z własnych podstron! Takie działania są negatywnie odbierane podczas analizy strony przez algorytmy Google. Warto dodać, że jeśli Google wykryje takie czynności, wówczas skutek będzie odwrotny, co przyczyni się na spadek widoczności Twojej strony! Tworząc treści pod SEO przeanalizuj konkurencję w swojej branży, zastanów się czego sam oczekiwałbyś po danym artykule i napisz artykuł, który będzie najlepszy w internecie.

Linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne przy pozycjonowaniu

Istotnym elementem podczas budowania pozycji strony w internecie jest linkowanie zewnętrzne oraz linkowanie wewnętrzne.Linkowanie off-site (zewnętrzne linkowanie), czyli pozyskiwanie backlinków do naszej strony internetowej. Ma ono na celu zwiększenie autorytetu strony poprzez umieszczanie artykułów, postów, wpisów, grafik, banerów, linków dofollow do Twojej strony na innych powiązanych tematycznie portalach www. Poza tym to działanie przyciąga nowych czytelników poprzez link prowadzący do strony.Linkowanie on-site (wewnętrzne linkowanie) to dodawanie linków w treści, które prowadzą do innego artykułu lub podstrony, sekcji, kategorii na Twojej stronie. Wewnętrzna budowa struktury linków wpływa na dłuższe zatrzymanie użytkownika na witrynie. Co z kolei ma bezpośredni wpływ na czas zaangażowania czytelnika, a tym samym wpływa na lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania!

Jakie linki pozyskiwać pozycjonując stronę?

Linki w pozycjonowaniu odgrywają nadal kluczową rolę, ale trzeba pamiętać, że czasy w których pozyskiwało się je w setkach automatami poszły w zapomnienie. W dzisiejszych czasach przy pozycjonowaniu wykorzystuje się linki z zaufanych domen poprzez kupno artykułów sponsorowanych lub zadbanych zaplecz, które generują widoczność w internecie. Podczas wyboru miejsca pod artykuł sponsorowany najlepiej na początku wybrać miejsca z dobrą widocznością i tematycznością a następnie starać się pozyskać linki z bardziej pobocznych miejscówek. Nie warto zwracać uwagi głównie na DR czynnik Ahrefsa, którym lubią się chwalić sprzedawcy bo najważniejsza zawsze jest widoczność domeny, autorytet i podlinkowanie wew. naszego artykułu z linkiem SEO. Pamiętaj, że warto pozyskiwać też inne linki niż artykuły sponsorowane, aby zróżnicować profil linków do pozycjonowanej strony.

User-Friendly a pozycjonowanie

Nasza strona powinna być przyjazna dla użytkowników tzw. userfrendly. Zadbaj o poniższe obszary a na pewno odniesiesz sukces:

Odpowiedni dobór fraz kluczowych w treści oraz gęstość ich nasycenia w pozycjonowaniu

Jedną z najważniejszych czynności podczas wdrażania strategii SEO jest trafny dobór fraz kluczowych. Po pierwsze słowa kluczowe powinny być tematycznie związane z działalnością strony. Pisanie wątków, które odbiegają od tematyki, spowoduje spadek strony w wyszukiwarce. Dlatego jeszcze przed tworzeniem treści określ, na jakie słowa kluczowe będzie wyświetlała się strona, podstrona, wpis blogowy w wynikach wyszukiwania i przygotuj szkic tzw. brief treściowy. Co więcej, postaw się na miejscu osoby poszukującej informacji, która docelowo wybierze Twoją witrynę. Jakie frazy wpisałbyś w pole wyszukiwania? Co chciałbyś znaleźć? Jakie chciałbyś uzyskać informację? Po takiej analizie będziesz mógł określić swoją personę, jej problem oraz rozwiązanie, którym jest wysokiej jakości treść z trafnymi słowami kluczowymi.Oprócz tego zdefiniuj kryteria, które odnoszą się do Twoich odbiorców. Pomyśl, czy chcesz dotrzeć do użytkowników z pobliskich miejscowości i wprowadzić w tym celu pozycjonowanie lokalne? Czy może chciałbyś rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego i wykorzystać frazy z długiego ogona? Wybór odpowiedniej strategii w doborze słów jest kluczowym elementem podczas efektywnego działania SEO, które ma wpłynąć na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Nie zapomnij sprawdzić, jak często wybrane słowa są wpisywane przez użytkowników w pole wyszukiwania! Co więcej, trafne frazy kluczowe możesz wyszukiwać, używając w tym celu dostępnych narzędzi SEO m.in. pole wyszukiwarki Google, Senuto, Google Search Console, Google Keyword Planner, Answer the Public i wiele innych. Pamiętaj, że nie zawsze mocno wyszukiwane słowo kluczowe będzie bardzo kaloryczne dla Twojego biznesu.

Rozpoznawalność marki przy pozycjonowaniu

Na wyższe pozycje strony internetowej w wyszukiwarce Google wpływa również jej popularność czyli rozpoznawalny brand. Im ruch i zaangażowanie użytkowników jest większe, tym lepiej wpływa to na efektywne oddziaływanie, jeśli chodzi o pozycjonowanie. Warto wspomnieć, że na popularność oddziałuje kilka ważnych czynników, są to m.in.: Oprócz tego popularność danej strony internetowej można podnieść poprzez dodatkowe działania, jakimi są publikacje i prowadzenie profili w Social Mediach (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Pinterest). Poza tym bardzo dobrym rozwiązaniem jest udzielania się na grupach dyskusyjnych oraz forach, gdzie dodatkowo zachęcasz do odwiedzin serwisu. Co więcej, skutecznym działaniem jest prowadzenie ciekawych wysyłek PRowych i dodanie swojej witryny do wizytówek NAP, np. Google Moja Firma. Stwórz stronę, która będzie numerem jeden w internecie a na pewno odniesiesz sukces!

Komu zlecić pozycjonowanie stron internetowych?

Jeśli chcesz wdrożyć działania na stronie pod kątem pozycjonowania, to koniecznie poszukaj specjalisty SEO. Pozycjonowanie wymaga wiedzy oraz doświadczenia, które umożliwią stworzenie skutecznej strategii. W przypadku tworzenia strony od początku koniecznie znajdź agencję, która posiada doświadczeniu w zakresie optymalizacji stron internetowych. Dzięki temu zmniejszysz koszty, jakie musisz przeznaczyć na marketing i stworzenie nowej strony internetowej. Natomiast kiedy posiadasz już działającą witrynę, to koniecznie zleć wykonanie profesjonalnego audytu SEO, który jasno zobrazuje jakie czynności należy podjąć, aby Twoja strona zaczęła pojawiać się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.Jeśli szukasz profesjonalnej agencji SEO, która posiada długoletnie doświadczenie to koniecznie zajrzyj do naszej oferty agencji SEO Semtalk.pl. Z chęcią pomożemy Ci wdrożyć najlepsze kroki, aby zwiększyć konwersję na stronie. Poza tym powiemy, czym jest SEO oraz doradzimy, jak pozyskiwać ruch organiczny, aby zwiększyć Twoje przychody z działalności!
5/5 - (8 votes)

SEO to akronim angielskiego terminu „search engine optimization”, czyli „optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek”.

Pozycjonowanie to bardzo złożony proces, który nie ogranicza się wyłącznie na pozyskiwaniu linków. Linki są tylko elementem całej układanki.

Linki z artykułów sponsorowanych to jedno z lepszych miejsc do pozyskiwania linków pod pozycjonowanie naszej strony. Trzeba pamiętać o tym, aby umiejętnie je wybierać i nie korzystać wyłącznie z tego typu linków.

Samodzielne pozycjonowanie jest dość ciężkie, ale nie jest niemożliwe. Pozycjonowanie warto zlecić firmie, która się specjalizuje w tej dziedzinie a skupić się na rozwoju własnego biznesu.

Pozycjonowanie polega na jak najlepszym przystosowaniu naszej witryny pod wytyczne i czynniki rankingowe Google.

Profesjonalne usługi pozycjonowania muszą odpowiednio kosztować bo wchodzą w ich zakres koszty pozyskania wartościowych linków, tworzenie wartościowych treści, optymalizacja witryny.

Skorzystaj z pomocy ekspertów SEO

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania oferty

[contact-form-7 id="14" title="Formularz 1"]